Instalacja z pompą ciepła
Wybór odbiorników ciepła
Do współpracy z pompą ciepła najlepiej nadaje się ogrzewanie płaszczyznowe, ale jeśli nie da się go zainstalować, odbiornikami ciepła mogą być też zwykłe grzejniki. Jednak warto wiedzieć, jak wybór odbiorników wpływa na efektywność systemu grzewczego i co jest potrzebne, żeby dobrze działał.
Często można się spotkać z informacją, że najlepiej, gdy pompa ciepła współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli najczęściej spotykanym – podłogowym, ewentualnie rzadziej stosowanym – ściennym. Ale w przypadku modernizacji ogrzewania w starym domu najczęściej mamy do czynienia ze zwykłymi grzejnikami. Ich pozostawienie przy wymianie źródła ciepła to jedyne w miarę niekłopotliwe rozwiązanie.
Jakie są zatem powody, żeby je wymienić, gdy kocioł zastępuje się pompą ciepła, i co będzie, gdy się je pozostawi?
Dylemat, czy w przypadku instalacji współpracującej z pompą ciepła stosować grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe, wynika z tego, że pompa ciepła nie zasila instalacji wodą o temperaturze tak wysokiej, jaką mogą zapewnić kotły grzewcze. Efektywność pompy ciepła jest bowiem tym wyższa, im mniejsza jest różnica temperatury między ośrodkiem będącym źródłem ciepła (powietrzem albo gruntem), a tym, do którego jest ono dostarczane, czyli wodą w instalacji grzewczej ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych