Instalacja paneli fotowoltaicznych

Tomasz Zaborowicz
Tomasz Zaborowicz

To stosunkowo prosty i opłacalny sposób na obniżenie wydatków na energię potrzebną w każdym domu. Zwłaszcza gdy uda się – tak jak naszym inwestorom – skorzystać z dotacji przewidzianej na taki cel.

Prąd z własnego źródła jest ekologiczny i darmowy. Coraz więcej osób decyduje się więc wyposażyć dom w instalację fotowoltaiczną, żeby zasilać nią domowe urządzenia.

Inwestycja nie jest bardzo skomplikowana z technicznego punktu widzenia, ale wymaga załatwienia kilku formalności, a to zawsze chłodzi entuzjazm potencjalnych użytkowników. Ograniczają się one jednak do wypełnienia kilku stron wniosku z załącznikami i wysłania go zakładowi energetycznemu, co na ogół robią dla swoich klientów firmy instalujące systemy fotowoltaiczne. Konieczne jest też wykonanie projektu. Czynności przygotowawcze zajmują sporo czasu. Potem wystarczy jeden dzień na zamontowanie instalacji i kilka tygodni oczekiwania na jej legalizację. Ale warto.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

Powodzenie inwestycji w dużej mierze zależy od możliwości znalezienia miejsca na potrzebną liczbę paneli. Na dachach o skomplikowanej konstrukcji, a przez to ograniczonej płaszczyźnie o odpowiedniej orientacji, może być z tym problem

fot. Tomasz Zaborowicz

W artykule znajdziesz:

  • zasadę działania instalacji fotowoltaicznej
  • zalety jej stosowania
  • zdjęcia z montażu paneli PV na dachu domu jednorodzinnego
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2018 Tekst i zdjęcia Tomasz Zaborowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR