Idealne na zimę
Elektryczne przewody i maty grzejne
Wyręczą nas z uciążliwego obowiązku usuwania śniegu i lodu. Jak je prawidłowo dobrać? Gdzie ułożyć?
Śnieg i lód gromadzące się na dachu, w rynnach oraz w otoczeniu budynku trzeba usuwać dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców. Można to robić ręcznie, ale wygodniej jest wykorzystać do tego kable i maty elektryczne podobne do tych, które układa się we wnętrzach pod posadzkami, aby je podgrzać.
W rynnach i rurach spustowych
Przewody grzejne ułożone na dachach i w rynnach przeciwdziałają gromadzeniu się śniegu i lodu oraz powstawaniu zwisających sopli. Żeby zapobiec zamarzaniu wody i zatykaniu rur, trzeba je ułożyć wzdłuż rynien i rur spustowych. W szerokich rynnach powinny tworzyć kilka równoległych linii. Ich działanie może być wspomagane przez dodatkowe przewody przymocowane na krawędzi dachu ułatwiające topienie śniegu leżącego na jego połaci. Szerokość podgrzewanej strefy zależy od ukształtowania dachu.
W pionowych odcinkach rur spustowych przewód powinien sięgać w głąb gruntu, poniżej strefy zamarzania (w Polsce centralnej około 1 m poniżej poziomu terenu).
W skład systemu ochrony rynien i rur, oprócz odcinków przewodów grzejnych, wchodzą dodatkowo sterownik z czujnikiem wilgoci i temperatury otoczenia oraz puszki przyłączeniowe, zestawy zakończeniowe i kształtki ochronne.
Zwykle stosuje się przewody zasilane jednostronnie. Tak zwany zimny...
W artykule znajdziesz:
- sposoby wykorzystania kabli elektrycznych do zabezpieczenia dachów i rynien przed śniegiem i lodem
- metody odśnieżania chodników i podjazdów za pomocą kabli i mat grzejnych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych