Idealne na zimę

Elektryczne przewody i maty grzejne

Janusz Strzyżewski
Janusz Strzyżewski

Wyręczą nas z uciążliwego obowiązku usuwania śniegu i lodu. Jak je prawidłowo dobrać? Gdzie ułożyć?

Śnieg i lód gromadzące się na dachu, w rynnach oraz w otoczeniu budynku trzeba usuwać dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców. Można to robić ręcznie, ale wygodniej jest wykorzystać do tego kable i maty elektryczne podobne do tych, które układa się we wnętrzach pod posadzkami, aby je podgrzać.

W rynnach i rurach spustowych

Przewody grzejne ułożone na dachach i w rynnach przeciwdziałają gromadzeniu się śniegu i lodu oraz powstawaniu zwisających sopli. Żeby zapobiec zamarzaniu wody i zatykaniu rur, trzeba je ułożyć wzdłuż rynien i rur spustowych. W szerokich rynnach powinny tworzyć kilka równoległych linii. Ich działanie może być wspomagane przez dodatkowe przewody przymocowane na krawędzi dachu ułatwiające topienie śniegu leżącego na jego połaci. Szerokość podgrzewanej strefy zależy od ukształtowania dachu.

W pionowych odcinkach rur spustowych przewód powinien sięgać w głąb gruntu, poniżej strefy zamarzania (w Polsce centralnej około 1 m poniżej poziomu terenu).

W skład systemu ochrony rynien i rur, oprócz odcinków przewodów grzejnych, wchodzą dodatkowo sterownik z czujnikiem wilgoci i temperatury otoczenia oraz puszki przyłączeniowe, zestawy zakończeniowe i kształtki ochronne.

Zwykle stosuje się przewody zasilane jednostronnie. Tak zwany zimny...

Idealne na zimę

Śnieg i sople na krawędzi dachu stwarzają zagrożenie dla mieszkańców, niszczą pokrycie dachu i rynny. Kable grzejne zapobiegną ich gromadzeniu się

fot. Andrzej Szandomirski, projekt: Dorota Sibińska, XY Studio

W artykule znajdziesz:

  • sposoby wykorzystania kabli elektrycznych do zabezpieczenia dachów i rynien przed śniegiem i lodem
  • metody odśnieżania chodników i podjazdów za pomocą kabli i mat grzejnych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2017 Tekst Janusz Strzyżewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU