Aby dostarczyć prąd do opraw oświetleniowych i urządzeń elektrycznych zainstalowanych na stałe albo tylko okresowo używanych poza domem, trzeba ułożyć na posesji instalację elektryczną.
Należy to zrobić, zanim ostatecznie zagospodaruje się działkę, aby potem, gdy wszystko już będzie gotowe, kopiąc rowy na kable, nie zniszczyć ścieżek, klombów czy trawnika.
Jeśli powierzchnia posesji jest niewielka, używane na niej urządzenia elektryczne można zasilać z gniazd wtyczkowych umieszczonych na zewnętrznej ścianie budynku. Powinny być co najmniej dwa takie gniazda, każde zasilane z odrębnego obwodu zabezpieczonego wyłącznikiem nadmiarowym 16 A oraz wyłącznikiem różnicowoprądowym na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA.
Jeżeli ogród jest rozległy, oprócz gniazd na ścianie domu przyda się co najmniej jeden dodatkowy punkt poboru energii elektrycznej na terenie posesji. Taki punkt powinien się składać z dwubiegunowego gniazda wtyczkowego ze stykiem ochronnym (albo dwóch lub większej liczby takich gniazd) zamocowanego w skrzynce z tworzywa sztucznego osadzonej na małym betonowym fundamencie i zamykanej szczelnymi drzwiczkami. Wskazane jest, aby skrzynka miała wysoki ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o sposobach zasilania urządzeń elektrycznych na małych i na rozległych działkach
- zasady prowadzenia instalacji, przyłączania do niej odbiorników oraz ich zabezpieczania
- wskazówki, jak prawidłowo układać kable w ziemi
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych