Chłodna kalkulacja

Jak wybrać dobry klimatyzator

Dariusz Tomaszewski
Dariusz Tomaszewski

Coraz więcej osób, zamiast z pokorą znosić upały, decyduje się na zamontowanie w domu klimatyzatora. Zwykle jednak przypominają sobie o tym dopiero latem i naprędce kupują pierwsze z brzegu urządzenie. Lepiej teraz przyjrzeć się klimatyzatorom i wybrać optymalnie.

Zanim udamy się do sklepu po klimatyzator albo zlecimy firmie jego zamontowanie, zdecydujmy, jak chcemy chłodzić dom. Nie jest obojętne, czy chcemy obniżyć temperaturę w całym domu lub mieszkaniu, czy tylko w jednym, dwóch wnętrzach (na przykład salonie, pokoju do pracy albo sypialni). Czy wybrane przez nas pomieszczenia potrzebują chłodzenia w tym samym, czy w różnym czasie? Czy wreszcie jesteśmy w stanie zaakceptować specyficzne zasady pracy urządzeń przenośnych, czy możemy zapewnić wymagane warunki instalacjom stacjonarnym? Skonfrontowanie naszych oczekiwań z możliwościami urządzeń dostępnych na rynku pozwoli dokonać właściwego wyboru i zminimalizuje ryzyko niewłaściwego zakupu.

Najpopularniejsze są klimatyzatory typu split mające dwie osobne jednostki: zewnętrzną zawierającą skraplacz, sprężarkę i zawór rozprężny oraz wewnętrzną – z parownikiem i wentylatorem. Najgłośniejszy element zestawu – sprężarka – może dzięki temu znaleźć się poza chłodzonym pomieszczeniem.

Jaki klimatyzator

1. Przenośny lub stacjonarny. Pierwszy można łatwo przemieszczać między poszczególnymi pomieszczeniami, a nawet budynkami, a więc używać do chłodzenia powietrza w kilku miejscach, w różnym czasie (niejednocześnie). Drugi jest na trwałe zamontowany w wybranym pomieszczeniu i służy do chłodzenia tylko jego.

2. Monoblokowy. Ma w jednej obudowie skraplacz i parownik. Monoblokowe bywają głównie klimatyzatory przenośne. Ich zasadniczą wadą jest konieczność pozostawienia otwartych drzwi lub okna jako drogi do wyrzutu ciepła na zewnątrz. Klimatyzatory stacjonarne monoblokowe w wersji okiennej wychodzą z użycia.

3. Split lub multisplit. W takich urządzeniach jednostki wewnętrzna z parownikiem i zewnętrzna ze skraplaczem znajdują się w osobnych obudowach i są połączone przewodami z freonem. Jedna jednostka zewnętrzna może obsługiwać jedną (w klimatyzatorach typu split) albo kilka (w urządzeniach multisplit) jednostek wewnętrznych.

Chłodna kalkulacja

Do chłodzenia wnętrz w domach i mieszkaniach najchętniej są stosowane klimatyzatory typu split w wersji stacjonarnej, czyli na stałe zamontowanej w wybranym pomieszczeniu

fot. Piotr Mastalerz, projekt: Magdalena i Mateusz Górnikowie

W artykule znajdziesz:

  • cechy różnych typów klimatyzatorów
  • zasady dobierania mocy klimatyzatora do chłodzonego wnętrza
  • wymagania montażowe klimatyzatorów typu split
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Dariusz Tomaszewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Pompa ciepła zasilana energią elektryczną z paneli PV
Połączenie zasilanej energią elektryczną pompy ciepła i wytwarzających tę energię paneli PV to bardzo dobre rozwiązanie. Ale czy pozwala całkiem...
OGRZEWANIE DOMU
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE