Komin według przepisów prawa
Kominy na lata
Co mówią przepisy
Obowiązujące wymagania dla przewodów kominowych są zapisane w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Należy się do nich stosować, by nie mieć kłopotów z odbiorem komina potrzebnym do zgłoszenia zakończenia budowy domu.
Materiały użyte do budowy przewodów spalinowych i dymowych powinny być niepalne – można stosować tylko elementy, które przeszły odpowiednie badania i spełniają wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów. Obudowę przewodów można też wykonać z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem. Przewody muszą być szczelne.
Jeśli mają być nimi odprowadzane spaliny mokre (o temperaturze na tyle niskiej, że wykrapla się z nich para wodna), to ich wewnętrzna powierzchnia musi być odporna na działanie kwaśnych skroplin (nie może być murowana).
Wyloty przewodów kominowych ...
W artykule znajdziesz:
- omówienie przepisów prawnych dotyczących przewodów kominowych
- czytelne zestawienie, z którego dowiesz się, jak dopasować średnicę przewodu kominowego do rodzaju i mocy kotła
- wyjaśnienie, na jakiej wysokości powinien się znajdować komin, jak powinno wyglądać podłączenie do urządzenia oraz jak prowadzić przewody kominowe
- informacje, w co powinien być wyposażony komin
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych