Tynkowanie gładkich ścian i stropów

Tynki cienkowarstwowe we wnętrzach

Grzegorz Lechowski
Grzegorz Lechowski

Z silikatów, betonu komórkowego lub prefabrykatów betonowych można zbudować ściany stanowiące niemal jednolitą, równą powierzchnię. Taki mur aż prosi się o cieńsze tynki.

Coraz częściej budujemy ściany z dokładnych wymiarowo i gładkich bloczków z betonu komórkowego oraz silikatów, używając bardzo cienkich warstw zaprawy w postaci kleju. Strop monolityczny może mieć deskowanie z równych płyt szalunkowych. W nowych domach na ściany i stropy także stosuje się prefabrykaty betonowe.

Dzięki temu powstają równe i gładkie ściany oraz sufity. Czy trzeba nakładać na nie 15-20 mm tynku? Istnieją produkty tynkarskie umożliwiające wykonanie cieńszej warstwy wykończeniowej – o grubości 5 mm. Przekłada się to na redukcję kosztów, ponieważ zużycie materiału jest mniejsze. Koszt materiałów do wykończenia 200 m2 powierzchni w sposób tradycyjny: tynkiem gipsowym to około 2500 zł, a tynkiem cementowo-wapiennym – 3000 zł. Tynk cienkowarstwowy będzie w tym wypadku kosztował około 1500 zł.

Również czas prowadzenia robót tynkarskich ulega skróceniu, co oznacza mniejsze nakłady na robociznę. O ile tradycyjne tynki cementowo-wapienne układa ...

Tynkowanie gładkich ścian i stropów

Ściany z bloczków betonu komórkowego łączonych na cienkie spoiny mogą być wykonane z dużą dokładnością i starannością

fot. SOLBET

W artykule znajdziesz:

  • przegląd tynków cienkowarstwowych na bardzo gładkie mury z betonu komórkowego i silikatów
  • informacje, jak układać takie tynki
  • błędy najczęściej popełniane podczas tynkowania
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2017 Tekst Grzegorz Lechowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA