Dobry detal

Totalnie odeskowany

Podcień w drewnie

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Ciepła barwa drewna i jego naturalny wzór nadają przytulności prostym budynkom. Przyjrzyjmy się dwóm nowo zbudowanym domom, aby sprawdzić, jak zrobiono w nich drewniane okładziny elewacji i tarasów.

Drewniane tarasy są coraz popularniejsze. Nic dziwnego, bo nawierzchnia z desek jest piękna i praktyczna. Jeżeli również fragment ściany przy tarasie jest wykończony drewnem, całość robi wrażenie przytulnego, ogrodowego wnętrza. Efekt jest jeszcze większy, gdy deski przechodzą z elewacji na sufit podcienia.

Wykonanie okładziny drewnianej nie jest trudne. Zwykle mocuje się podkonstrukcję pod deski bezpośrednio przez ocieplenie do muru konstrukcyjnego. W przypadku ocieplenia styropianem nie stosuje się na nim wiatroizolacji. Trzeba natomiast zabezpieczyć okładzinę przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych, która może wniknąć za deski.

Aby okładzina dobrze wyglądała, trzeba przypilnować wykonania i dopracować detale łączenia desek oraz ich styków z innymi materiałami.

Na okładzinę zewnętrzną trzeba dobrać taki rodzaj drewna, które wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne, a także nie zniszczy się pod wpływem obciążeń i piasku nanoszonego z ogrodu na butach. Żeby przedłużyć żywotność posadzki ...

Totalnie odeskowany

Tarasy i podcienie wyglądające jak pokład statku, z sufitem i ścianami również wyłożonymi deskami, to ostatnio chętnie stosowane elementy wykończenia domów

fot. Jankarol.com, projekt: Beczak/Beczak/architekci

W artykule znajdziesz:

  • szczegółowy opis dwóch podcieniowych tarasów, w których podłogę, ściany podcienia oraz sufit zostały całkowicie odeskowane.

Tarasy znajdują się w domach o odmiennym stylu. Tym, co je łączy, jest zastosowanie drewna jako materiału wykończeniowego. Artykuł jest ilustrowany zdjęciami z budowy.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać