Budynek zaskakuje nie tylko formą. Jest też pełen nowatorskich i odważnych rozwiązań budowlanych.
Elewacje domu są z surowego betonu. Bryła jest częściowo nadwieszona nad zboczem. Dużą część ścian zajmują olbrzymie przeszklenia. Budynek można zamknąć jak prawdziwą arkę i odgrodzić od tego, co na zewnątrz, przesuwnymi przegrodami. Arka Roberta Koniecznego to budynek znany, pokazywany i szeroko komentowany. Wiele rozwiązań budowlanych, które w nim zastosowano, to eksperymenty i sam architekt przyznaje, że dopiero po paru latach okaże się, czy przetrwają próbę czasu. Na pewno nie nadają się one do seryjnego kopiowania. Wszystkie są unikatowe i tworzone na miarę. To wynik kreatywnego podejścia do sztuki budowania. Jeśli jednak się sprawdzą, mają szansę pojawić się w kolejnych projektach.

Dom własny Roberta Koniecznego jest jednym z najbardziej niezwykłych budynków jednorodzinnych, jakie powstały w Polsce. Betonowa bryła wydaje się dryfować po zielonym zboczu, przeszklone ściany łączą wnętrze z zapierającą dech przestrzenią. Jak osiągnięto ten efekt?
fot. Jakub CertowiczW artykule znajdziesz:
- eksperymentalne rozwiązania architektoniczno-budowlane, jakie zastosowano w domu własnym architekta Roberta Koniecznego
- rzuty, przekroje oraz rysunki detali
- interesujące zdjęcia z fazy budowy oraz gotowej realizacji

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych