Szkieletowe ściany działowe

Konstrukcje dobrane do funkcji

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Mają wielu zwolenników, bo są bardzo proste w budowie i łatwo je wykorzystać do celów dekoracyjnych. Duży wybór płyt stosowanych do ich zabudowy pozwala dostosować je do różnych pomieszczeń. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnych materiałów i rozwiązań.

Ścianę szkieletową buduje się według określonego schematu. Konstrukcję, czyli jej szkielet robi się z profili metalowych lub belek drewnianych, a do nich mocuje się poszycie z płyt, najczęściej gipsowo-kartonowych, czasem gipsowo-włóknowych bądź drewnopochodnych. Wnętrze ściany może pozostać puste, w większości przypadków wypełnia się je materiałem izolacyjnym.

Największą zaletą budowania ścian działowych w konstrukcji szkieletowej jest to, że można je ustawić w dowolnym miejscu na stropie, niezależnie od jego rodzaju. Dzięki temu, że jest to technologia sucha i szybka w budowie, z powodzeniem może być wykorzystana zarówno w nowo budowanym domu, jak i podczas remontu lub modernizacji wnętrz w domu istniejącym.

W artykule znajdziesz:

  • typowe rozwiązania szkieletowych ścian działowych
  • jak wykonać ścianę bez mostków akustycznych
  • jak zbudować ścianę pod skosem
  • z czego składa się podwójna ściana instalacyjna
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2019 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA