Systemy rynnowe
Orynnowanie to często nieodłączny element architektury domu. Powinno być dopasowane zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Montuje się je na lata, warto się więc zapoznać z ofertą rynkową, żeby dobrze wybrać.
Elementy orynnowania trzeba dopasować do wielkości i kształtu dachu, aby zapewnić skuteczne odwodnienie połaci bez zacieków na elewacji. Bez względu na rodzaj konstrukcji dachu - płaski, dwu- lub wielospadowy - wykorzystuje się takie same elementy orynnowania.
W dachach płaskich i skośnych z okapem orynnowanie najczęściej mocuje się na nim. W takich wypadkach orynnowanie może być ułożone również na krawędzi lub pod krawędzią dachu. W nowoczesnej architekturze pojawiają się rozwiązania z orynnowaniem położonym na gzymsie lub poniżej niego, a nawet ukrytym - schowanym za obudową gzymsu albo w warstwach dachu (wtedy rury spustowe chowa się w warstwach ocieplenia). W systemach aluminiowych i miedzianych można wykonać również tak zwane rynny leżące na dachu, czyli zainstalować je na pokryciu dachu w odległości kilku-kilkunastu centymetrów od jego krawędzi.
Rury spustowe mogą być ustawione na środku ściany, na jednym lub obu końcach okapu ...
W artykule znajdziesz:
- omówienie systemów rynnowych wykonanych z tworzywa sztucznego, stali, aluminium, cynku-tytanu i miedzi
- porównanie różnych systemów pod kątem możliwości łączenie ich elementów
- opis różnych technik montażowych: klejenia, lutowania, zatrzaskiwania na złączki
Aby sprawdzić różnice w kosztach między różnymi rozwiązaniami na konkretnym przykładzie, poprosiliśmy firmę Galeco o wycenę systemów z PCW i stali - każdy w wariancie rynien półokrągłych i kwadratowych.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych