Wybieraj najlepsze

Systemy rynnowe

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Orynnowanie to często nieodłączny element architektury domu. Powinno być dopasowane zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Montuje się je na lata, warto się więc zapoznać z ofertą rynkową, żeby dobrze wybrać.

Elementy orynnowania trzeba dopasować do wielkości i kształtu dachu, aby zapewnić skuteczne odwodnienie połaci bez zacieków na elewacji. Bez względu na rodzaj konstrukcji dachu - płaski, dwu- lub wielospadowy - wykorzystuje się takie same elementy orynnowania.

W dachach płaskich i skośnych z okapem orynnowanie najczęściej mocuje się na nim. W takich wypadkach orynnowanie może być ułożone również na krawędzi lub pod krawędzią dachu. W nowoczesnej architekturze pojawiają się rozwiązania z orynnowaniem położonym na gzymsie lub poniżej niego, a nawet ukrytym - schowanym za obudową gzymsu albo w warstwach dachu (wtedy rury spustowe chowa się w warstwach ocieplenia). W systemach aluminiowych i miedzianych można wykonać również tak zwane rynny leżące na dachu, czyli zainstalować je na pokryciu dachu w odległości kilku-kilkunastu centymetrów od jego krawędzi.

Rury spustowe mogą być ustawione na środku ściany, na jednym lub obu końcach okapu ...

system rynnowy.jpeg

Sprawnie działający system odwodnienia może pozostawać niewidoczny. Tu rynny ukryto za ściankami, a rury spustowe poprowadzono w warstwie ocieplenia. Widoczna jest jedynie rura odprowadzająca wodę z płaskiego daszka nad wejściem, więc są dopasowane kolorystycznie

fot. Piotr Mastalerz, projekt: Damian Kałdonek

W artykule znajdziesz:

  • omówienie systemów rynnowych wykonanych z tworzywa sztucznego, stali, aluminium, cynku-tytanu i miedzi
  • porównanie różnych systemów pod kątem możliwości łączenie ich elementów
  • opis różnych technik montażowych: klejenia, lutowania, zatrzaskiwania na złączki

Aby sprawdzić różnice w kosztach między różnymi rozwiązaniami na konkretnym przykładzie, poprosiliśmy firmę Galeco o wycenę systemów z PCW i stali - każdy w wariancie rynien półokrągłych i kwadratowych.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2019 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA