WYBIERAJ NAJLEPSZE

Światło przez dach płaski

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Coraz więcej nowoczesnych okien jest przeznaczonych do montażu w stropodachu. Dzięki nim do pomieszczeń położonych w głębi domu może bez przeszkód docierać światło naturalne. Wyjaśniamy, jakimi cechami i parametrami kierować się przy wyborze, aby rozwiązanie było funkcjonalne i efektowne.

Światło przez dach płaski.jpeg
Domy z dachami płaskimi przeżywają renesans. Dają projektantom swobodę w rozplanowaniu rzutu, nawet bardzo skomplikowanego, a budowlańcom nie przysparzają trudności wykonawczych fot. Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik

Dach płaski może być zbudowany na kilka sposobów. Do wyboru są dwa rodzaje konstrukcji - stropodach wentylowany i niewentylowany. W konstrukcji wentylowanej między ostatnim stropem a pokryciem dachowym znajduje się pustka powietrzna. Jest to przestrzeń nieużytkowa i bardzo niska o wysokości kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, jej zadaniem jest wentylacja dachu. W stropodachu niewentylowanym warstwy dachu są ułożone bezpośrednio na stropie. Ich układ może być tradycyjny (ocieplenie pokrywa materiał wodoszczelny) lub odwrócony, czyli z izolacją termiczną ułożoną na warstwie wodoszczelnej. Konstrukcje różnią się grubością, a to bardzo istotny parametr, który trzeba uwzględnić przy dobieraniu elementów doświetlających umieszczanych w dachu.

W artykule znajdziesz:

informacje o wielu typach przeszkleń:

  • świetlikach punktowych
  • świetlikach tunelowych
  • oknach z kopułą
  • oknach płaskich.

Pokazujemy też możliwości zamontowania zwykłych okien połaciowych - w sposób tradycyjny i nowoczesny.

Omawiamy ich mocne strony tych rozwiązań, ale także zwracamy uwagę na ich mankamenty.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2019 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE