Strop Teriva to najczęściej wybierany przez inwestorów strop gęstożebrowy. Popularność w budownictwie jednorodzinnym zyskał dzięki powszechnej dostępności prefabrykowanych elementów oraz łatwemu i szybkiemu montażowi bez konieczności używania ciężkiego sprzętu oraz zatrudniania specjalistycznej brygady.
Powstaje on z prefabrykowanych elementów – belek nośnych (w żelbetowej stopce jest zamocowana przestrzenna kratownica stalowa) oraz z pustaków keramzytobetonowych. Belki (nazywane też żebrami) są głównymi elementami nośnymi stropu. Między nimi rozmieszcza się pustaki stropowe, które są jedynie wypełnieniem stropu. Nie pełnią funkcji nośnej, więc przed ukończeniem stropu nie wolno ich obciążać. Aby strop osiągnął swą nośność, potrzebna jest nad prefabrykatami betonowa płyta grubości co najmniej 3-4 cm. Układa się ją na budowie. Mieszanka betonowa wypełnia także przestrzenie między rzędami pustaków i w ten sposób pod płytą powstają zbrojone żebra.
Belki i pustaki rozkłada się ręcznie i wystarczą do tego dwie-trzy osoby. Jeśli jednak strop Teriva ma być wykonany prawidłowo i przy tym spełniać swoją funkcję, niezbędne jest zwrócenie uwagi podczas montażu na kilka aspektów.
W artykule znajdziesz:
wiele wskazówek wykonawczych, a między innymi:
- na co zwrócić uwagę, opierając belki stropowe na ścianie
- jak wzmocnić strop pod murowaną ścianą działową
- kiedy są potrzebne żebra rozdzielcze, a kiedy dodatkowe zbrojenie z siatek
- jak podeprzeć strop, aby się nie ugiął podczas betonowania.
Najważniejsze etapy ilustrujemy zdjęciami z dobrze prowadzonych budów.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych