Dobry detal

Spotkanie na szczycie

Ściana i dach dwuspadowy

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Styk ściany szczytowej i dachu to pole do popisu dla architektów i wyzwanie dla wykonawców. Sprawdźmy, jak może wyglądać ten detal.

Ściana szczytowa to bardzo eksponowany fragment budynku, szczególnie widoczny w domach zwróconych szczytami do ulicy. Architekci już od dawna wykorzystywali ją jako miejsce umieszczania elementów dekoracyjnych. W miastach przykładem tego są rozrzeźbione szczyty historycznych kamienic oraz schodkowe zakończenia ścian attykowych reprezentacyjnych budynków szczególnie charakterystyczne dla architektury ceglanej Pomorza, Śląska i Warmii. W architekturze ludowej dbałość o szczyt wyraża się w rzeźbionych fragmentach widocznej więźby dachowej oraz misternych drewnianych oblicówkach ściany szczytowej.

Również współcześnie szczyty domów często przybierają różnorodne formy, a na trójkątnych fragmentach elewacji pojawia się inny materiał niż na reszcie domu. Na wygląd szczytu wpływa jednak przede wszystkim decyzja, jak będą się z nim stykać połacie dachu. Mogą one wychodzić poza płaszczyznę ściany szczytowej, kończyć się równo z nią lub stykać się z wyższą od połaci ścianą szczytową tworzącą osłaniającą go attykę.

Górny fragment ściany szczytowej ma kształt trójkąta. Jego boki wyznaczają kąty nachylenia połaci. Dach może wystawać poza ścianę...

fot. Katarzyna Jankowska

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jakie błędy można popełnić, budując ten fragment domu, i propozycje prawidłowych rozwiązań
  • rysunki przekrojowe pokazujące styk ściany szczytowej zbudowanej w technologii warstwowej z połacią dachu
  • zdjęcia budynków z różnie zaprojektowanymi szczytami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY W DOMU