Silne połączenie
Produkty do kotwienia w betonie
Beton to prawdziwy twardziel. Niechętnie poddaje się obróbce, ale za to potrafi wiele udźwignąć. Trzeba tylko wiedzieć, czym w nim wiercić, co w niego wkręcać i jak osadzać w nim elementy wspornikowe.
Dom to nie bunkier, więc nie jest budowany z żelbetu, niemniej sporo w nim elementów betonowych: od wieńców, nadproży, słupków wzmacniających, podciągów, po wylewki podłogowe, a nawet całe ściany. Każdy kto musiał osadzać kołki lub kotwy w betonie, ten wie, że nie jest to zadanie łatwe i wymaga odpowiedniego sprzętu. Za to żelbet może przenosić bardzo duże obciążenia, pod warunkiem jednak, że zastosowane będą właściwe łączniki lub inne metody kotwienia.
Kotwienie w betonie może się odbywać jeszcze na etapie jego wiązania lub później, gdy osiągnie zakładaną twardość. Najczęściej mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, gdy trzeba zamocować w stropie wieszaki do sufitu podwieszanego, przykręcić do nadproża roletę, markizę lub daszek nad wejściem, osadzić w betonowym fundamencie wsporniki drewnianej konstrukcji wiaty garażowej albo przytwierdzić do płyty balkonowej wsporniki słupków balustrady.
W artykule znajdziesz:
- Wyjaśnienie, jakich kotew mechanicznych używa się do łączenia różnych elementów z betonem
- Kilka słów o kotwach chemicznych i zasadach ich stosowania
- Informacje o zaprawach do kotwienia elementów metalowych w betonie
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych