Dom modelowy

Ściany i stropy

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Słoneczne lato sprzyjało szybkiemu budowaniu. Prace murowe z uwzględnieniem przerw na dostawę materiałów budowlanych oraz technologicznych zajęły mniej więcej miesiąc.

Dom jest parterowy i ma klasyczną prostopadłościenną bryłę przykrytą dachem dwuspadowym. Do głównej bryły dostawiony jest nieco niższy garaż o podobnym kształcie. Zewnętrzne wymiary budynku wynoszą 16,4 x 9,6 m. Wysokość domu w kalenicy to prawie 7 m. Parter według projektu ma wysokość 2,72 m. Znajdują się tam wszystkie podstawowe pomieszczenia mieszkalne – łazienka, kuchnia, salon i dwie sypialnie – więc adaptację poddasza można odłożyć na później lub nie robić tego w ogóle. Na tym etapie nie jest planowana budowa docelowych schodów, tylko wygodnych budowlanych umożliwiających obejrzenie poddasza. Jego wysokość pozwala na wygospodarowanie tam jeszcze dodatkowego pokoju z łazienką. Zdecydowano, że do budowy ścian zostaną wykorzystane pustaki z ceramiki poryzowanej. Będą ocieplone styropianem.

Ściany i stropy

Dom jest zrobiony z ceramiki. Ścianki kolankowe oraz wzmocnienia ścian szczytowych są żelbetowe

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • opis wznoszenia ścian i budowania stropu w domu modelowym
  • informacje o zastosowanych tam materiałach budowlanych
  • analizę układu konstrukcyjnego domu
  • fotorelację z placu budowy, pokazującą krok po kroku przebieg prac budowlanych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE