Samodzielne przygotowanie betonu

Maja Kępniak
Maja Kępniak
Piotr Woyciechowski
Piotr Woyciechowski

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy wiedzieć, jak się do tego zabrać, by betonowane elementy miały zaprojektowaną wytrzymałość i przetrwały wiele sezonów budowlanych.

Pomimo dostępności betonu towarowego spowodowanej dużą ilością węzłów betoniarskich oraz akceptowalną ceną za 1 m3 z dowozem (300-400 zł) są sytuacje, w których warto rozważyć samodzielne wykonanie mieszanki betonowej w warunkach domowych. Zwłaszcza wtedy, gdy minimalna ilość dostępna w dostawie przekracza nasze zapotrzebowanie. Także wówczas, kiedy nie mamy możliwości szybkiego wykorzystania całej mieszanki dostarczonej przez betonowóz. Kolejną przesłanką może być kłopot z przetransportowaniem mieszanki z gruszki w konkretne miejsce na budowie w sytuacji, gdy wynajęcie pompy do betonu nie ma sensu ekonomicznego (bo nie robimy większych elementów konstrukcji, takich jak strop lub ściana).

Samodzielne przygotowanie betonu

Aby przygotować beton, trzeba zmieszać cement, piasek, żwir i wodę. Najwygodniej zrobić to w betoniarce

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • recepturę do samodzielnego przygotowania mieszanki betonowej
  • podpowiedź, z których cementów korzystać i jakie domieszki stosować
  • wytyczne do przygotowania i pielęgnacji betonu

Podajemy przykłady konstrukcji, które możesz samodzielnie zabetonować i podpowiadamy na co zwrócić uwagę w każdym z tych przypadków.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2016 Tekst Maja Kępniak i Piotr Woyciechowski, Wydział Inżynierii Lądowej PW
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU