Przykłady projektów domów energooszczędnych

Anna Wrońska
Anna Wrońska

Dom w standardzie NF40 lub NF15 można wybudować na podstawie projektu gotowego, jednak musi on być specjalnie opracowany, aby mógł spełnić wymagania programu NFOŚiGW. Charakterystyka energetyczna potwierdzająca, że zapotrzebowanie domu na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wyniesie odpowiednio 40 lub 15 kWh/(m2.rok), jest sporządzana dla konkretnej lokalizacji. Może powstać dopiero w fazie adaptacji projektu do działki inwestora. Jednak do niektórych projektów gotowych wykonuje się obliczenia potwierdzające spełnienie standardu NF40 lub NF15 dla określonej strefy klimatycznej i przy założeniu optymalnej lokalizacji względem stron świata. Jest to bardzo pomocne, warto się jednak upewnić, czy strefa pokrywa się z lokalizacją działki, a także czy w obliczeniach powierzchnia ogrzewana była określona zgodnie z wymaganiami NFOŚiGW.

Aby udało się osiągnąć założony standard, projekt gotowy musi zawierać rozwiązania, które to umożliwią. Przede wszystkim należy zapewnić izolacyjność przegród ...

W artykule znajdziesz:

  • projekty domów z Kolekcji Muratora, które – po uzupełnieniu o wymagane elementy oraz po adaptacji do warunków lokalnych – mogą spełniać wymagania standardu NF40 i NF15.

Uwaga! Artykuł powstał w okresie obowiązywania programu dopłat z NFOŚiGW do budynków wybudowanych w standardzie NF40 i NF15. Obecnie program dopłat został zawieszony.

Domy wybudowane zgodnie z opisanymi zasadami będą charakteryzowały się niskim wskaźnikiem Ep - odpowiednio 40 i 15 kWh/(m2.rok).

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Dom w standardzie energooszczędnym Tekst Anna Wrońska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU