Przeszklone przegrody
Czyli przezierne elementy ścian i dachów
Żeby stworzyć komfortową przestrzeń mieszkalną, nie wystarczy efektowne wykończenie wnętrz. Nasz organizm potrzebuje zdrowego powietrza i naturalnego światła.
Przeszklenia usytuowane w przegrodach zewnętrznych - ścianach, połaciach dachu skośnego - wpływają na architekturę domu. Zawsze dodają bryle lekkości, czasem optycznie zmieniają jej wielkość, a dobrze dobrane podkreślają jej styl i charakter. Ich rozmieszczenie i wielkość dobiera się do funkcji, jaką mają pełnić w pomieszczeniach. W wielu współczesnych domach wymianę powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej, więc okna nie muszą się otwierać. Choć jest to praktyczna funkcja, bo zwłaszcza w dużych przeszkleniach na parterze umożliwia komunikację między wnętrzem a ogrodem, a na wyższych kondygnacjach ułatwia umycie ich od zewnątrz. Podstawowym zadaniem przeszkleń jest jednak naturalne doświetlenie wnętrz.
W artykule znajdziesz:
- informacje o przeszkleniach umieszczanych w elewacji, dachu skośnym, stropodachu, a także w przegrodach wewnętrznych
- wyjaśnienie, co wpływa na przedostawanie się do wnętrz naturalnego światła
- wskazówki, jak przeszkleniami można wpływać na bilans energetyczny domu
Na ilustracjach pokazujemy różne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, które pomogą podjąć świadomą decyzję przy wyborze i zakupie okien, przeszklonych drzwi i innych elementów przeziernych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych