Przegrody bez pary
Rodzaje folii paroizolacyjnych
Nazywa się je także foliami spowalniającymi przepływ pary, gdyż tak zupełnie jej nie blokują. Stosowane są tam, gdzie mamy do czynienia z elementami konstrukcyjnymi lub wykończeniowymi wrażliwymi na wilgoć. W sprzedaży jest kilka typów takich folii. Wyjaśniamy, czym się od siebie różnią.
Para wodna powinna być usuwana z budynku przez system wentylacyjny. Niestety nie zawsze funkcjonuje on jak należy. Wtedy w przegrodach domu może się pojawić wilgoć. Przysporzy problemów, gdy wniknie pod okładzinę ściany szkieletowej lub skosów poddasza, a następnie w wyniku niskiej temperatury skropli się, powodując zamoknięcie materiału termoizolacyjnego i elementów drewnianych. Mokra wełna mineralna lub inny produkt termoizolacyjny może w mniejszym lub większym stopniu utracić swoje ciepłochronne właściwości, przynajmniej do czasu aż wyschnie (co może trwać bardzo długo lub nawet w ogóle nie nastąpić bez naszej ingerencji).
Folia paroizolacyjna w znacznym stopniu hamuje przepływ pary wodnej i dzięki temu nie zagrozi ona materiałom wrażliwym na wilgoć.
Oprócz tego, że nie dopuszcza do zawilgocenia przegród zewnętrznych, stanowi też dodatkową osłonę termiczną, która nie dopuszcza, by do budynku wwiewane było zimne powietrze z zewnątrz (a może się ...
W artykule znajdziesz:
Wyjaśnienie, kiedy i gdzie trzeba stosować folie paroizolacyjne
Omówienie rodzajów folii
Kilka porad dotyczących ich poprawnego stosowania
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych