Pomysł na szafę

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Racjonalne zagospodarowanie wnęk na szafy ułatwi utrzymanie porządku. Taką zabudowę można zrobić na wiele sposobów.

Zabudowa wnęk i fragmentów ścian tworząca płaszczyznę od podłogi do sufitu pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkania. Jest szczególnie przydatna w małych wnętrzach oraz gdy nie ma miejsca na zamykane garderoby lub schowki. Uwalnia przestrzeń od innych mebli potrzebnych do przechowywania ubrań, umożliwiając wyeksponowanie dekoracyjnych sprzętów. Wiedza na temat wymiarów i akcesoriów, które mogą uczynić szafę wnękową wygodniejszą i piękniejszą, przyda się, gdy szafę wykonujemy sami lub z pomocą stolarza złotej rączki, ale także jeśli zamawiamy meble w profesjonalnej firmie zajmującej się takimi zabudowami.

Gdzie ją wstawić

Najlepiej przeznaczyć na taką szafę przestrzeń, którą trudno jest wykorzystać inaczej. Zyskujemy wtedy powierzchnię do składowania, a nie tracimy cennego miejsca do życia. Mogą to być niskie fragmenty pod skosami, wnęki pod schodami lub całe fragmenty ścian, na przykład znajdujące się w długim wąskim pokoju z dala od okien. Sprytnie ustawiona szafa może wtedy poprawić proporcje pomieszczenia. Jeżeli robimy remont i zmieniamy położenie ścian działowych oraz otworów drzwiowych, warto je tak poprzesuwać, aby wygospodarować miejsce na zabudowę. Czasami wystarczy zmienić położenie drzwi wejściowych o kilkanaście centymetrów, by zyskać możliwość wstawienia wygodnej szafy wnękowej. Szafą wbudowaną między dwie wysokie ścianki można też podzielić dużą przestrzeń, na przykład holu połączonego z salonem. Dostęp do niej jest wtedy z dwóch stron.

Pomysł na szafę

Pojemna, praktyczna i wygodnie wyposażona – taka powinna być dobrze zaplanowana i wykonana szafa wnękowa

fot. Mariusz Bykowski, projekt: Kinga Katus

W artykule znajdziesz:

  • wiedzę, która ułatwi rozmowę ze stolarzem
  • inspirujące zdjęcia i rysunki
  • informacje, które pomogą w doborze skrzydeł, sposobu otwierania oraz planowaniu wnętrza szafy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2016 Tekst Zuzanna Podwysocka
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU