Podłoga w garażu na 6 sposobów
Gdy garaż jest w bryle domu, jego podłogę wykonuje się podobnie jak w całym budynku. Są jednak różnice wynikające z odmiennych wymagań cieplnych i wytrzymałościowych w części garażowej.
Jeśli dom jest bez piwnicy, w całym budynku wykonuje się podłogę na gruncie. W garażu obciążenia podłogi są większe – jej wytrzymałość na obciążenia powinna wynosić 300 kg/m2 (dwa razy więcej niż w części mieszkalnej). Obciążenia zmienne i nacisk punktowy pod kołami mogą wynosić nawet 500 kg/m2. Obliczając parametry wytrzymałościowe podłogi, uwzględnia się wszystkie jej warstwy: od gruntu rodzimego, do podkładu pod posadzkę. Wzmocnienie podłogi w garażu polega głównie na ułożeniu grubszej warstwy betonowego podkładu podłogowego oraz zastosowaniu do termoizolacji płyt z twardego styropianu o dużej wytrzymałości na zginanie oraz ściskanie.
Różnice dotyczą również wymaganej izolacyjności podłogi w garażu. Wynika to z faktu, że garaż nie musi być ogrzewany, a jeśli się go ogrzewa, to utrzymuje się w nim dużo niższą temperaturę niż w części mieszkalnej.
W garażu ogrzewanym do temperatury mniejszej ...
W artykule znajdziesz:
- zasady, jak się układa warstwy podłogi w garażu
- informacje o parametrach cieplnych i wytrzymałoścowych, które powinna ona spełniać
- wyjaśnienie, jaką grubość powinien mieć podkad podłogowy w garażu, jaki materiał można wykorzystać jako termoizolację
- wskazówki, jak zrobić w garażu odwodnienie
- 6 sposobów na podłogę w garażu: typową na gruncie, na płycie fundamentowej, na podsypce z tłucznia, na podsypce z keramzytu, wejście ze schodkiem oraz z płytowym wymiennikiem ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych