Podkłady podłogowe

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz
Radosław Murat
Radosław Murat

Tworzą warstwę wyrównawczą na stropie lub na podłodze na gruncie, odpowiednią pod płytki, parkiet, deski, wykładzinę. Wykonuje się je na mokro – z zaprawy - lub na sucho – z płyt bądź desek. W tym odcinku wyjaśniamy, jak dobrać podkład do danego miejsca, jak go bezbłędnie wykonać i ile przyjdzie zapłacić za materiał i robociznę.

1. Planuj

Podłoga i posadzka to pojęcia, które wprowadzają trochę opisowego zamętu w nasze dyskusje z projektantami, sprzedawcami materiałów budowlanych i wykonawcami. To, co dla jednych jest podłogą, dla innych posadzką, i odwrotnie. Dochodzą do tego jeszcze określenia: jastrych, szlichta, wylewka i podkład podłogowy. Na początek wyjaśnijmy więc, co jest czym.

Podłoga to większa całość utworzona przez podkład podłogowy, wszelkie materiały izolacyjne oraz posadzkę, po której chodzimy. Poszczególne elementy ściśle współpracują. Inaczej wygląda podłoga na stropie drewnianym, inaczej na stropie betonowym, a jeszcze inaczej podłoga na gruncie. Poszczególne warstwy muszą być ułożone w odpowiedniej kolejności i dobrze współpracować. Podkład jest konieczny, żeby stworzyć stabilną podbudowę pod terakotę, parkiet, deski podłogowe, mozaikę, panele lub wykładzinę. Czasem robi się na nim jeszcze dodatkową warstwę wyrównującą - cienką wylewkę z masy samopoziomującej.

W bardzo starych domach nie robiono wylewek ...

podklady-podlogowe.jpeg
Przez nieocieploną podłogę na gruncie może uciekać do 10% ciepła z ogrzewanego budynku fot. ECOTHERM

W artykule znajdziesz:

  • Wyjaśnienie, jakie typy podkładów podłogowych masz do dyspozycji
  • Poradę, które z nich nadają się na podłoża ogrzewane
  • Informacje o zasadach układania takich podkładów
  • Ceny poszczególnych materiałów do wykonywania podkładów podłogowych 
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2020 Tekst Radosław Murat, Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA