Papy dachowe nowej generacji

Dorota Czernek
Dorota Czernek

Są modyfikowane polimerami i termozgrzewalne, a przede wszystkim trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystuje się je do krycia dachów płaskich, a na spadzistych układa jako warstwę hydroizolacyjną sztywnego poszycia pod właściwe pokrycie.

papa na dach.jpeg

Papa układana na sztywnym poszyciu to popularna metoda zabezpieczania dachu przed wilgocią, któe wykonuje się przed ułożeniem wybranego materiału pokryciowego

fot.: Andrzej Szandomirski

Papy dachowe mają grubość kilku milimetrów. Zbudowane są z dwóch warstw z masy bitumicznej (asfaltu) między którymi umieszczona jest wkładka wzmacniająca, tak zwana osnowa.

Wyróżnia się dwie główne grupy pap: podkładowe – cieńsze, układane jako pierwsza warstwa, z wierzchu pokryte talkiem lub drobnoziarnistą posypką, oraz wierzchniego krycia – wykończone grubszą posypką mineralną, stanowiące właściwe pokrycie dachowe. Te drugie, w wersji z mocnymi osnowami, mogą być wykorzystywane także jako jednowarstwowe (bez podkładowej). Na spodzie każdej papy znajduje się cienka folia adhezyjna, która chroni zwiniętą w rolkę papę przed sklejeniem. Podczas zgrzewania pod wpływem temperatury samoczynnie wtapia się ona w mieszankę bitumiczną.

W artykule znajdziesz:

  • zestawienie różnych rodzajów osnowy z podpowiedzią, do którego zastosowania jest najlepsza
  • omówienie rodzajów asfaltów wykorzystywanych do produkcji pap
  • wytyczne do przygotowania podłoża pod papę
  • wskazówki, jak układać papy modyfikowane
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2019 Tekst Dorota Czernek
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA