Buduj i licz

Opłacalna grubość ocieplenia

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Czy warto wydać więcej na ocieplenie ścian, żeby mniej płacić za ogrzewanie? Można to policzyć.

Przystępując do budowy domu, warto się zastanowić, jak go ocieplić. Czy zaproponowane w projekcie grubości izolacji są optymalne? Może warto wydać trochę więcej na materiał, żeby potem przez wiele lat mniej płacić za ogrzewanie?

Rozpatrując opłacalność zastosowania różnych grubości izolacji cieplnej ścian, nie trzeba brać pod uwagę ich wielkości – wystarczy przeprowadzić obliczenia dla 1 m2 ich powierzchni. Jednak ciekawsze wnioski można wyciągnąć, analizując wpływ grubości izolacji na koszty na przykładzie konkretnego domu, bo wtedy wiadomo, na jakie wydatki się przygotować. Dlatego postanowiliśmy to zrobić dla popularnego projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni 139 m2 (Niebywały – Murator M143a).

Z charakterystyki energetycznej budynku wynika, że jego całkowite obliczeniowe zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi 6334 kWh/rok, z czego do ogrzewania i wentylacji potrzeba jedynie 2980 kWh/rok. Tak dobry wynik to między innymi efekt przewidzianych w projekcie grubości warstw ocieplenia – 12-15 cm styropianu w podłodze na gruncie, 25 cm wełny mineralnej pod połaciami dachu i 12-17 cm styropianu na ścianach zewnętrznych z betonu komórkowego. Jest dobrze, ale czy nie mogłoby być lepiej?

Kilkanaście lat temu typowa grubość warstwy ocieplenia ścian zewnętrznych wynosiła 8-10 cm. Na więcej niż 15 cm decydowali się nieliczni. Większość inwestorów nie była przekonana, że to się może opłacać. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, choćby przepisy dotyczące minimalnej izolacyjności przegród budowlanych (od początku 2017 r. maksymalna wartość współczynnika U ściany zewnętrznej ogrzewanego pomieszczenia wynosi 0,23 W/(m2.K) i nie w każdym przypadku do jej uzyskania wystarczy 10 cm styropianu). Przede wszystkim jednak znacznie wzrosły koszty ogrzewania, a wobec tego można się spodziewać, że bardziej się opłaca zainwestować w grubszą warstwę ocieplenia.

Żeby to sprawdzić, policzyliśmy, ile kosztuje ciepło przenikające przez ściany zewnętrzne domu i ile trzeba wydać na ich ocieplenie w zależności od grubości warstwy styropianu. Porównanie sumy tych wydatków poniesionych w określonym czasie dało nam odpowiedź na pytanie, jak grubą warstwę izolacji warto zastosować.

Opłacalna grubość ocieplenia

Nie wszyscy są przekonani, że dom warto ocieplać lepiej, niż przewidziano w projekcie. Najlepiej sprawdzić to, wykonując obliczenia

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • koszty ocieplenia ścian domu styropianem różnej grubości i o różnych parametrach izolacyjności cieplnej
  • informacje o oszczędnościach na kosztach ogrzewania wynikające z ocieplenia ścian
  • obliczenie najbardziej opłacalnej grubości ocieplenia w zależności od tego, czy dom jest ogrzewany gazem czy węglem
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2017 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA