Wybieraj najlepsze

Okna na miarę potrzeb

Jak wybierać produkty i materiały potrzebne do budowy domu? Czym się kierować przy wyborze, jeśli szukamy dobrej jakości i dopasowania do naszych potrzeb?

Dorota Czernek
Dorota Czernek

Producenci okien są zobowiązani do deklarowania dla każdego okna ponad 20 parametrów, które w różnym stopniu wpływają na jego funkcjonalność i żywotność, bezpieczeństwo oraz wygodę obsługi. Ale wybierając okna, nie trzeba brać pod uwagę wszystkich parametrów. Wystarczy skupić się na tych, które najbardziej wpływają na codzienne użytkowanie.

Wśród obecnie produkowanych okien trudno wskazać te jednoznacznie najlepsze. Wszystkie są zbudowane z trzech podstawowych elementów: ram, szyb i okuć. Najczęściej różnice między nimi dotyczą konstrukcji ramy, która może być wykonana z PCW, drewna lub aluminium. I to przede wszystkim jej budowa – nie tylko rodzaj materiału – wpływa na podstawowe parametry osiągane przez współczesne okna: izolacyjność termiczną i akustyczną, ilość światła, jaka dostaje się przez nie do wnętrza domu, a także stopień ochrony przed włamaniem.

Okna na miarę potrzeb

Także w domach o niskim zapotrzebowaniu na energię wstawia się duże przeszklenia. Bardzo ważne są w nich parametry – jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła Uw oraz stosunkowo wysoki współczynnik g pakietów szybowych. Dzięki temu zimą straty ciepła są mocno ograniczone i pozyskuje się dużo energii od słońca

fot. Andrzej Szandomirski, projekt: Magdalena i Maciej Beczakowie

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, jak są zbudowane ramy współczesnych ciepłych okien - omawiamy każdy z materiałów osobno
  • wskazówki, jak wybrać dobre okna, jeśli mają być:

- najcieplejsze

- najszczelniejsze

- najcichsze

- najbezpieczniejsze

 - a także trwałe i czyste

Wyjaśniamy, od czego powinniśmy uzależnić decyzję, która cecha naszego okna ma być tą NAJ

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2018 Tekst Dorota Czernek
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE