Prawie na każdym etapie budowy udaje się wprowadzić rozwiązania ułatwiające i przyśpieszające prace. Jednym z nich jest prefabrykacja. Może ona dotyczyć zarówno pojedynczych elementów budowli, jak i całych przestrzennych struktur. Co można dzięki niej zyskać?
Prefabrykacja budowlana polega na przygotowaniu w zakładzie produkcyjnym elementów będących gotowymi strukturami budynku. Dzięki temu nie trzeba ich wykonywać na budowie.
Do grupy prefabrykatów zalicza się zarówno gotowe elementy konstrukcji ścian – na przykład nadproża, moduły lub panele ścienne – jak i moduły przestrzenne, których zaledwie kilka może wystarczyć do budowy całego domu.
Ekspansja prefabrykatów, którą obserwujemy dziś w obszarze budownictwa jednorodzinnego, pozwala się domyślać, że w tym kierunku będzie podążać branża budowlana i to będzie istotnym celem jej dalszego rozwoju.
Co spowodowało sukces prefabrykacji? Z pewnością nie doszło do niego ze względu na obniżenie kosztów, choć przy rosnącej konkurencji ceny domów prefabrykowanych stabilizują się na pewnym rozsądnym poziomie. Decydujące znaczenie ma tu raczej oswojenie się z prefabrykacją, przełamanie pewnej bariery psychologicznej będącej dalekim echem czasów, w których prefabrykacja kojarzyła się z budownictwem masowym lub przemysłowym i ...
W artykule znajdziesz:
- odpowiedź na pytanie, dlaczego warto korzystać z prefabrykatów
- omówienie typów małych prefabrykatów - belek, paneli, schodów
- opis technologii prefabrykatów ściennych z różnych materiałów
- kilka słów o domach modułowych i kontenerowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych