Komin systemowy pod lupą

Od cokołu do ustnika

Radosław Murat
Radosław Murat

Komin systemowy to zestaw elementów, który oprócz pustaków i rur obejmuje także inne akcesoria.

Cokół
Jest to rodzaj fundamentu keramzytobetonowego, na którym będzie się opierał cały przewód kominowy. Ma kształt pustaka, wewnątrz którego umieszcza się ciężki bloczek z tego samego materiału mający kształt walca. Cokół zostaje ustawiony na grubej warstwie zaprawy. Pomaga go to wypoziomować.

fot. Piotr Mastalerz

Izolacja
Jest stosowana w kominach uniwersalnych, a czasem też w tych do kotłów na paliwo stałe i kominków. To elastyczna mata z wełny mineralnej. Termoizolacja chroni przed wychładzaniem się przewodu kominowego i zapobiega zmniejszeniu ciągu.

fot. Piotr Mastalerz

Zbrojenie
Tę część komina, która będzie wystawać ponad dach, trzeba dodatkowo wzmocnić. W narożach pustaków są zrobione otwory. Trzeba w nie włożyć specjalne pręty z gwintowanymi końcówkami. Będą pełnić funkcję zbrojenia. Do ich łączenia służą tulejki. Tak wzmocniony komin może wystawać 3 m ponad połać dachu.

fot. Piotr Mastalerz

Obudowa
Komin systemowy wznosi się ze specjalnych pustaków keramzytobetonowych, ewentualnie z ceramicznych. Są one łączone zaprawą cementową. Średnica otworów w pustakach jest dopasowana do średnicy rur, które będą biegły wewnątrz nich.

fot. Piotr Mastalerz

Wkład
Wewnątrz obudowy umieszcza się elementy wkładu, czyli rury – najczęściej szamotowe. Łączy się je wzajemnie na zakładkę i uszczelnia kitem kwasoodpornym. Oprócz prostych odcinków rur oferowane są trójniki szamotowe, rury wyczystkowe oraz elementy, dzięki którym można odprowadzać z wkładu kominowego skropliny.

fot. Piotr Mastalerz

Ustnik
Zwany jest też stożkiem. To element kończący wkład kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Osłania część rury wystającą powyżej tak zwanej czapki kominowej. Przede wszystkim odgrywa rolę dekoracyjną.

fot. Piotr Mastalerz
Wydanie: Murator 8/2017 Tekst Radosław Murat
Zdjęcia Andrzej T. Papliński
warto przeczytać