Ocieplenie nakrokwiowe z wełny mineralnej
Rozwiązania systemowe w praktyce
Producenci wełny mineralnej opracowują systemy ułatwiające jej układanie na krokwiach. Można je stosować zarówno w nowych domach, jak i tych remontowanych.
Tradycyjnie wełnę umieszcza się między oraz pod krokwiami. Są jednak sytuacje, kiedy lepszym rozwiązaniem jest ułożenie jej na krokwiach. Można dzięki temu uzyskać większą kubaturę wnętrza, zniwelować mostki termiczne, jakimi są krokwie, a nawet wyremontować dach bez ingerencji w zabudowę skosów. Umieszczając izolację na krokwiach, trzeba jednak rozwiązać kilka problemów.
Materiał ociepleniowy izolacji nakrokwiowej musi być na tyle wytrzymały, żeby nie ugiął się pod naporem obciążeń działających na połać. Ze względu na spadek skośnego dachu należy jakoś ustabilizować wełnę, żeby nie zsuwała się z połaci. Jeżeli rezygnujemy ze sztywnego poszycia, izolacja powinna być na tyle twarda, aby nie ugięła się pod obciążeniami działającymi na dach. Warstwy muszą też być odpowiednio wytrzymałe, żeby dało się na nich umieścić łaty i kontrłaty, do których mocuje się pokrycie dachu.

Izolacja nakrokwiowa w remontowanym domu. Zastosowano tu na krokwiach belki systemowe. Maty z wełny mineralnej szklanej zostały ułożone między krokwiami i belkami
fot. IsoverW artykule znajdziesz:
- praktyczne informacje przydatne dla tych, którzy planują w swoich domach ocieplenie nakrokwiowe z wełny mineralnej
- przykłady dwóch zrealizowanych inwestycji z tego typu izolacją - nowego budynku pasywnego oraz starego, remontowanego domu
- zdjęcia z budowy

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia ISOVER