Ocieplasz dom styropianem? Sprawdź jego jakość
Nawet ośmiu na dziesięciu inwestorów ocieplających domy wykorzystuje do tego celu styropian. Problem w tym, że trudno jest stwierdzić, jaką ma jakość, a od niej zależy skuteczność ochrony budynku przed stratami energii. Ryzyko zakupu niepełnowartościowego wyrobu można zminimalizować. Jak?
Przede wszystkim lepiej nie kupować tanich płyt styropianowych od nieznanych firm. Prawdopodobieństwo, że trafi się wtedy na bubel, jest bardzo duże. Ba, nawet niektórym dużym producentom, którzy chętnie zachwalają jakość swoich wyrobów, zdarzają się wpadki. Przeprowadzane przez nadzór budowlany wyrywkowe badania wskazują, że w sklepach i hurtowniach łatwo trafić na płyty styropianowe, których podstawowe parametry użytkowe – współczynnik przewodzenia ciepła, naprężenie ściskające przy odkształceniu względnym 10% oraz wytrzymałość na zginanie i rozciąganie – są gorsze od zadeklarowanych przez ich producentów.
W artykule znajdziesz:
- poradę, gdzie należy szukać informacji na temat wyrobów budowlanych przebadanych przez inspektorat nadzoru budowlanego
- wskazówkę, jak zminimalizować ryzyko kupna styropianu niespełniającego parametrów deklarowanych przez producenta
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych