Ocieplasz dom styropianem? Sprawdź jego jakość

Marek Wielgo
Marek Wielgo

Nawet ośmiu na dziesięciu inwestorów ocieplających domy wykorzystuje do tego celu styropian. Problem w tym, że trudno jest stwierdzić, jaką ma jakość, a od niej zależy skuteczność ochrony budynku przed stratami energii. Ryzyko zakupu niepełnowartościowego wyrobu można zminimalizować. Jak?

Przede wszystkim lepiej nie kupować tanich płyt styropianowych od nieznanych firm. Prawdopodobieństwo, że trafi się wtedy na bubel, jest bardzo duże. Ba, nawet niektórym dużym producentom, którzy chętnie zachwalają jakość swoich wyrobów, zdarzają się wpadki. Przeprowadzane przez nadzór budowlany wyrywkowe badania wskazują, że w sklepach i hurtowniach łatwo trafić na płyty styropianowe, których podstawowe parametry użytkowe – współczynnik przewodzenia ciepła, naprężenie ściskające przy odkształceniu względnym 10% oraz wytrzymałość na zginanie i rozciąganie – są gorsze od zadeklarowanych przez ich producentów.

W artykule znajdziesz:

  • poradę, gdzie należy szukać informacji na temat wyrobów budowlanych przebadanych przez inspektorat nadzoru budowlanego
  • wskazówkę, jak zminimalizować ryzyko kupna styropianu niespełniającego parametrów deklarowanych przez producenta
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2017 Tekst Marek Wielgo, muratorplus.pl
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU