Ocieplasz dom styropianem? Sprawdź jego jakość

Marek Wielgo
Marek Wielgo

Nawet ośmiu na dziesięciu inwestorów ocieplających domy wykorzystuje do tego celu styropian. Problem w tym, że trudno jest stwierdzić, jaką ma jakość, a od niej zależy skuteczność ochrony budynku przed stratami energii. Ryzyko zakupu niepełnowartościowego wyrobu można zminimalizować. Jak?

Przede wszystkim lepiej nie kupować tanich płyt styropianowych od nieznanych firm. Prawdopodobieństwo, że trafi się wtedy na bubel, jest bardzo duże. Ba, nawet niektórym dużym producentom, którzy chętnie zachwalają jakość swoich wyrobów, zdarzają się wpadki. Przeprowadzane przez nadzór budowlany wyrywkowe badania wskazują, że w sklepach i hurtowniach łatwo trafić na płyty styropianowe, których podstawowe parametry użytkowe – współczynnik przewodzenia ciepła, naprężenie ściskające przy odkształceniu względnym 10% oraz wytrzymałość na zginanie i rozciąganie – są gorsze od zadeklarowanych przez ich producentów.

W artykule znajdziesz:

  • poradę, gdzie należy szukać informacji na temat wyrobów budowlanych przebadanych przez inspektorat nadzoru budowlanego
  • wskazówkę, jak zminimalizować ryzyko kupna styropianu niespełniającego parametrów deklarowanych przez producenta
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2017 Tekst Marek Wielgo, muratorplus.pl
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA