Murowany czy drewniany?

Porównanie technologii budowy domu pasywnego

Robert Kaliszak
Robert Kaliszak

Domy pasywne - dzięki bardzo dobrej izolacji termicznej przegród zewnętrznych – są wyjątkowo energooszczędne w trakcie eksploatacji. Można je wybudować zarówno w technologii szkieletu drewnianego, jak i tradycyjnej murowanej. Ale którą z nich wybrać? Przedstawiamy wady i zalety każdego z rozwiązań.

dom pasywny.jpeg

Stan surowy zamknięty można znacznie szybciej osiągnąć w technologii szkieletu prefabrykowanego niż tradycyjnej murowej. Po wstawieniu okien, wykończeniu ścian i dachu dom nie będzie się różnił od wybudowanych w innej technologii

fot.: SOLCRAFT

Ze względu na odmienne zasady projektowania z wykorzystaniem nowych zdobyczy technologicznych domy pasywne nie wymagają konwencjonalnego ogrzewania. Do zapewnienia wysokiego komfortu zamieszkania wystarczy niewiele energii zużywanej na cele grzewcze. Większość może pochodzić z energii słonecznej oraz ciepła emitowanego przez ciało ludzkie, urządzenia RTV/AGD itd. Pozostałą energię niezbędną do ogrzewania budynku można uzyskać za pomocą urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła ciepła. Najpopularniejsze są pompy ciepła, ale racjonalnym uzupełnieniem zapotrzebowania energetycznego jest spalanie peletu lub innej biomasy. Dodatkowa energia na potrzeby grzewcze może się okazać niezbędna tylko w dni zimne. Dom pasywny jest bowiem tak zaizolowany termicznie, że ma nieznaczne zapotrzebowania na energię grzewczą - maksymalnie 15 kWh/(m²·rok), co w przybliżeniu odpowiada zawartości energetycznej 1,8 m³ gazu ziemnego, 2,2 kg suchego drewna lub peletu albo 2 kg węgla kamiennego.

W artykule znajdziesz:

  • opis kluczowych elementów domu pasywnego
  • wyjaśnienie różnic w izolacji przegród zewnętrznych między domami pasywnymi i tradycyjnymi
  • szczegółowe omówienie wad i zalet każdej z technologii

Podpowiadamy jak dokonać przemyślanego wyboru technologii budowy domu

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2019 Tekst Robert Kaliszak
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU