Murator pomaga

Montaż folii wstępnego krycia

Karolina Matysiak-Rakoczy
Karolina Matysiak-Rakoczy

Jaką folię wybrać na sztywne poszycie?

Zazwyczaj na sztywnym poszyciu kładzie się papę, która pełni funkcję izolacji przeciwwilgociowej. Można jednak zastąpić ją folią wysokoparoprzepuszczalną, która również jest dobrym zabezpieczeniem przed wodą. Taka folia powinna być wykonana z polietylenu, w technologii FSPE. Pomimo jednowarstwowej budowy jest gruba, wytrzymała i odporna na rozerwanie, a jednocześnie cechuje się wysokim stopniem przepuszczalności pary wodnej. Na deskowaniu nie powinno się układać folii niskoparoprzepuszczalnych ani wysokoparoprzepuszczalnych o budowie warstwowej, z mikroperforacją. Mają one tendencję do odrywania się od podłoża, co skutkuje wytwarzaniem podciśnienia i zasysaniem wody z zewnątrz, pod warstwę folii. Poszycie jest wówczas nieszczelne.

Niekiedy warto stosować folie o specjalnym przeznaczeniu. Niektóre mają specjalnie wzmacnianą powłokę po spodniej stronie, wówczas nie grozi im przetarcie na szorstkiej powierzchni deskowania.

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jak układać folię wstępnego krycia na połaciach dachu – kiedy prostopadle do okapu, a kiedy można równolegle do niego
  • podpowiedzi, które miejsca wymagają podklejenia, a które dodatkowego wzmocnienia
  • wskazówki, jak dobrać rodzaj folii do konkretnego zastosowania
  • zestawienie istotnych parametrów, którymi charakteryzują się folie dachowe.

Podpowiadamy, który parametr będzie najistotniejszy, w przypadku gdy folię układasz: na połaci o małym spadku, pod pokryciem z blachy płaskiej, pod ciemnymi pokryciami, gdy na razie nie układasz pokrycia dachowego.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Karolina Matysiak-Rakoczy
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU