Kosz w dachu z krytym blachą płaską

Karolina Matysiak-Rakoczy
Karolina Matysiak-Rakoczy

Linia koszowa w projekcie zawsze jest równa, ale w praktyce prawidłowe wymierzenie i docięcie arkuszy blachy to majstersztyk.

Rynnę koszową montuje się na sztywnym poszyciu. Jeśli pokryciem jest blacha panelowa układana na ruszcie z łat i kontrłat, to w miejscu kosza należy wykonać specjalne deskowanie i dopiero na nim zamontować odpowiednio wygiętą blachę nazywaną rynną koszową. Jej dolną krawędź trzeba naciąć i zagiąć tak, aby zahaczyła o ułożoną wzdłuż krawędzi dachu blachę okapową. Kolejny etap to wymierzenie i docięcie pod kątem arkuszy blachy mających wyznaczać linię kosza. Jeżeli panele mają na spodniej stronie włókninę akustyczną, przed montażem należy ją usunąć z tego fragmentu, który ma się stykać z blachą koszową. Niektóre rozwiązania wymagają zastosowania dodatkowo skośnych kawałków bocznych mocowanych na styku paneli blachy i rynny koszowej. Ma to na celu zapewnienie swobody ruchów termicznych materiału.

Dachy o niewielkim nachyleniu muszą mieć rynny koszowe wpuszczone. Są one obniżone względem połaci o 10 cm. Zaletą ...

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Dach z blachy płaskiej Tekst Karolina Matysiak-Rakoczy
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR