Jak poskromić blachę

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Blacha płaska o równej powierzchni wygląda elegancko, wybrzuszona ze wzniesieniami po prostu niechlujnie. Czy można uniknąć falowania się blachy na obróbkach, pokryciu i okładzinach elewacji? Od czego to zależy?

Blacha wybrzusza się, gdy na skutek rozszerzalności cieplnej dochodzi do zmiany jej długości na odcinku między punktami jej przytwierdzenia. Na falowanie najbardziej narażone są blachy miękkie – aluminiowa (zwłaszcza ta połyskująca) oraz cynkowo-tytanowa (szczególnie gołowalcowana, czyli niepokryta fabrycznie patyną).

Zdarza się, że inwestorzy, którzy zdecydowali się na takie pokrycie, od razu po ułożeniu są rozczarowani jego wyglądem, bo w pełnym słońcu są na nim widoczne fałdy i wzniesienia. Pocieszające jest jednak to, że blachy tego typu wyglądają lepiej, gdy pokryją się patyną.

Blachy miedziane, stosowane rzadziej ze względu na wysoką cenę zakupu, są bardziej odporne na falowanie niż cynkowo-tytanowe oraz aluminiowe.

Jednak najmniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej, nawet dwa i pół razy mniejszy niż blacha cynkowo-tytanowa, mają blachy stalowe. Są najmniej zagrożone falowaniem. Na blachach stalowych powleczonych matowymi powłokami nierówności zazwyczaj są mało widoczne.

Jak poskromić blachę

fot. Tomasz Zakrzewski, projekt: Robert Skitek, Szymon Borczyk

W artykule znajdziesz:

  • wiedzę przydatną tym, którzy zamierzają pokryć dach blachą lub panelami blaszanymi
  • ciekawe informacje na temat różnych gatunków blach
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2017 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR