Kiedyś domy wznoszono z cegieł i robiono tynki wapienne lub cementowo-wapienne. Obecnie mamy wiele różnych materiałów murowych i różnorodne tynki. Jak uniknąć problemów przy wykańczaniu ścian?
Tynki wewnętrzne można nakładać na różne materiały murowe. Ważne jest odpowiednie dobranie materiałów i przygotowanie ścian. Na budowach dominują bloczki z betonu komórkowego i pustaki ceramiczne. Wiele domów buduje się też z silikatów lub keramzytobetonu. Ściany, które mają być silnie obciążane, są często wznoszone ze zbrojonego betonu. Nowe budynki najczęściej mają mieszaną technologię. Ściany nośne i działowe są wykonywane z różnych materiałów murowych. Stropy, a czasem nawet niewielkie ściany nośne, są wznoszone z żelbetu. Gdzieniegdzie przy wypełnieniach pojawia się również tradycyjna cegła.
Tynki są trwałe jedynie na nośnych, stabilnych podłożach. Gwarancję skuteczności dają jednorodne materiały ścienne. Przy mieszaniu technologii jest to trudniejsze, bo każdy materiał ma inną wytrzymałość, chłonność i nośność.
W artykule znajdziesz:
- najważniejsze zasady tynkowania
- rady, jak dobrać tynk do podłoża
- podpowiedzi dotyczące gruntu i obrzutki cementowej
- informacje, jak wzmacniać miejsca styku muru z nadprożem betonowym, elementami żelbetowymi, kominem systemowym, w narożnikach okien i drzwi
- charakterystykę nowoczesnych tynków, które pojawiają się na rynku
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych