Gładź zamiast tynku

Andrzej  Świercz
Andrzej Świercz

Czy można wykończyć mur lub strop samą gładzią? Tak, jeśli są one równe i gładkie. Są produkty, które to umożliwiają.

Zwykle gładź to ostatnia warstwa wykończeniowa tynkowanych ścian i stropów. Można jednak oszczędzić na tynku i je tylko wyszpachlować. Dotyczy to ścian wymurowanych z bloczków z betonu komórkowego lub silikatowych i gipsowych, a także żelbetowych stropów monolitycznych bądź prefabrykowanych, pod warunkiem że powierzchnie te zostały zbudowane w sposób dokładny i tworzą równą powierzchnię. Spoiny pomiędzy bloczkami wykonane z klejów i zapraw cienkowarstwowych nie powinny być grubsze niż 2 mm. Przed szpachlowaniem trzeba sprawdzić, czy są one równomiernie wypełnione i czy w murze nie ma pustych przestrzeni. Wszelkie pustki należy wypełnić odpowiednim materiałem szpachlowym. Jeżeli powierzchnia muru przeznaczona do wykończenia jest równa i gładka, można nałożyć na nią bezpośrednio gładź.

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie o tym, w jakich sytuacjach można zrezygnować z tynku i użyć samej gładzi
  • informacje o tym, które gładzie się do tego nadają i jak pokrywać  ściany samą gładzią
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2017 Tekst Andrzej Świercz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU