Nowe i ciekawe

Elewacja z korka

Dorota Czernek
Dorota Czernek

Korek ekspandowany to naturalny materiał izolacyjny, który z powodzeniem wykorzystuje się do ocieplania przegród budowlanych. Od popularnych materiałów termoizolacyjnych różni się tym, że nie trzeba go niczym wykańczać, może więc być jednocześnie dekoracyjną warstwą elewacyjną.

Korek ma wiele cech, dzięki którym sprawdzi się jako wykończenie fasady. Jest wyjątkowo trwały. Praktycznie nie podlega procesowi starzenia, nawet bez impregnacji. Czasem warunki środowiska samoistnie go konserwują, na przykład woda morska. Jest także obojętny na działanie chemikaliów oraz odporny na korozję biologiczną (zagrzybienia i pleśń). Nie przepuszcza cieczy i gazów - ma najniższy współczynnik przepuszczalności pary wodnej wśród tradycyjnych materiałów używanych powszechnie do budowania ścian. Swoje właściwości zachowuje w zakresie temperatury od –180 do +140ºC.

cięcie płyt korkowych.jpeg
Korek podobnie jak inne popularne materiały termoizolacyjne jest łatwy w obróbce. Aby dociąć płytę do potrzebnego wymiaru, wystarczy mała piła do drewna fot. Thermocork/Eco Supply

W artykule znajdziesz:

  • informacje o płytach, które pełnią jednocześnie funkcję izolacji termicznej i estetycznej okładziny elewacyjnej
  • opis montażu płyt korkowych na klej i kołki
  • wyjaśnienie, kiedy i jak mocować płyty korkowe na ruszcie

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2019 Tekst Dorota Czernek
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA