Efektowny narożnik
Okna w narożniku są lubianym i często spotykanym elementem wielu współczesnych domów. Ten efektowny detal można rozwiązać na wiele sposobów. To, który z nich wybierzemy, wpłynie na wygląd elewacji i wnętrza domu.
Decydując się na okna narożne, warto wiedzieć, jak przygotowuje się w takim miejscu sam otwór okienny i jakie rodzaje okien można w taki otwór wstawić, oraz przyjrzeć się sposobom wykończenia ścian wokół takiego okna.
Otwór okienny w narożniku domu może mieć element podpierający, czyli słup konstrukcyjny dzielący go na części, lub być zupełnie pozbawiony pośredniego podparcia. W zależności od tego, jaki wariant konstrukcji wybierzemy, w otwór możemy wstawić okna otwierane bądź nieotwierane, zastosować konstrukcje przesuwne umożliwiające szerokie otwarcie całego narożnika albo wręcz przeciwnie – zdecydować się na duże nieotwierane przeszklenie z szybą klejoną w narożniku.
Jeśli chcemy mieć w swoim domu okna narożne wstawione w otwór bez słupa konstrukcyjnego, pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa konstrukcja nadproża nad otworem powinna być przeliczona pod względem wytrzymałościowym przez osobę z uprawnieniami.
W artykule znajdziesz:
- informację, jak wykonać otwór na okno narożne ze słupem konstrukcyjnym, a jak bez
- zdjęcia obrazujące możliwości rozwiązań okien narożnych ze słupem lub bez słupa konstrukcyjnego
- porady, jak poradzić sobie z przesłanianiem okien narożnych
- rysunki techniczne obrazujące wykoanenie słupa żelbetowego, murowanego i stalowego
- informacje, jak wykonać zewnętrzny słup z poszerzonymi łącznikami, który umożliwi otwarcie obu okien
- jaki wpływ ma rodzaj stropu na konstrukcje okna narożnego
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych