Duże przeszklenia - stałe czy otwierane?
Wielkoformatowe przeszklenia są atrakcyjnym znakiem rozpoznawczym każdego współczesnego domu. Zapewniają panoramiczne widoki i doskonale doświetlają wnętrza. Nie zawsze służą jako wyjście na taras czy balkon, więc warto rozważyć, czy w ogóle mają się otwierać. Co poza funkcjonalnością może przesądzić o wyborze rozwiązania?
1. Kompozycja elewacji
Współczesne okna nie są jedynie technicznymi elementami przegrody, które mają oddzielić wnętrze od panujących warunków zewnętrznych i zapewnić dopływ naturalnego światła do pomieszczeń. Traktuje się je jako istotne akcenty wystroju wnętrza i elewacji. Ważne są więc nie tylko ich parametry techniczne, ale także kształty, kolory i gabaryty.
Coraz częściej buduje się kompaktowe domy, o prostych bryłach, z przemyślanym układem funkcjonalnym. Żeby wnętrza były przestronniejsze, rezygnuje się (zwłaszcza w strefie dziennej) z podziałów. Dzięki temu, że przeszklenia zajmują coraz większą powierzchnię ścian i dachów, nawet do głębiej położonych stref dociera naturalne światło. Nie zawsze służą one jako wyjście na taras. Ich zadaniem może być zapewnienie panoramicznego widoku na otoczenie, optyczne powiększenie wnętrza, a także nadanie bryle budynku lekkości.
W artykule znajdziesz:
- Porównanie przeszkleń wielkoformatowych otwieranych i stałych
- Przegląd materiałów, konstrukcji, parametrów dużych przeszkleń
- Podobieństwa i różnice w montażu. Zasady ciepłego montażu
- Bilans zysków i strat
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych