Dom pasywny
Jak uchronić się przed ciągłymi podwyżkami cen materiałów opałowych? Zbudować dom, który da się ogrzać suszarką. Tak właśnie funkcjonują budynki pasywne. Mają to do siebie, że potrzebują minimalnych nakładów energii cieplnej. Są to jednak domy bardzo wymagające w projektowaniu i budowie.
Pierwszy dom pasywny wzniesiono w Polsce w 2007 r. Od tamtej pory zdążyliśmy się oswoić z ideą budowy domów, które są znacznie oszczędniejsze w eksploatacji niż inne, a w czasie bardzo łagodnych zim mogą w ogóle nie wymagać ogrzewania. Widok budynków bez komina przestał budzić zdziwienie. Dziś certyfikowanych domów pasywnych stoi już sporo, a następni inwestorzy poważnie myślą o tym, by mieszkać w takich samych.
Niestety, droga do domu pasywnego nie jest usłana różami. Zwykły projekt się nie nadaje – musi być on przygotowany konkretnie pod kątem takiego budynku. Budowa wymaga zastosowania specjalnych materiałów i zachowania surowego reżymu technologicznego. To kosztowna inwestycja, której czas zwrotu zależy od tego, jak szybko poszybują w górę ceny opału. Zakłada się, że typowy dom o powierzchni 150 m2 zamieszkany przez czteroosobową rodzinę wymaga nakładów na ogrzewanie rzędu 5000 zł ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czym właściwie jest dom pasywny
- informacje o tym, jak powinien być on zaprojektowany i zbudowany
- propozycje urządzeń instalacyjnych do domu pasywnego
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych