Dom pasywny na Kaszubach

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Niskie zapotrzebowanie na ciepło zapewniają mu nietypowa izolacja termiczna i odpowiednio dobrane urządzenia techniczne.

W osadzie Będargowo na Kaszubach powstaje osiedle domów o wysokim standardzie energetycznym. Są budowane na dużych działkach, mają zróżnicowaną powierzchnię, ale jednakowy styl, dzięki któremu wtapiają się w krajobraz. W przedstawianym domu pomieszczenia, w których reguluje się temperaturę (ogrzewa je lub chłodzi), zajmują powierzchnię 282,5 m2. Jednak wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową EU wynosi zaledwie 4,2 kWh/(m2.rok). Ten wynik jest rekordowo niski, bo o domu pasywnym mówimy już wtedy, gdy wartość ta nie przekracza 15 kWh/(m2.rok). Jak to osiągnięto?

Dom pasywny na Kaszubach

Zbudowany na Kaszubach dom jest prawie zeroenergetyczny. Jego zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi 4,2 kWh/(m2.rok)

fot. Zbigniew Połczyński

W artykule znajdziesz:

  • opis technologii wykorzystanych do budowy domu
  • omówienie nietypowego rozwiązania zastosowanego do ocieplania ścian
  • informacje o kosztach budowy i eksploatacji domu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2016 Tekst Ewa Trusewicz
Zdjęcia Zbigniew Połczyński
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU