Marzy mi się...

Dom letniskowy

Agnieszka Szajkowska
Agnieszka Szajkowska
Radosław Murat
Radosław Murat

Gdy mamy już wygodne lokum, dobrą pracę i samochód, naszym kolejnym celem jest zazwyczaj działka letniskowa, a na niej mały domek, w którym będzie można spędzać wolne dni. Zaplanujmy jak najlepiej jego budowę, wykończenie i wyposażenie.

Coraz cieplejsze dni i nadchodzący czas długich weekendów skłaniają do zastanowienia się, czy warto kupić ładnie położony kawałek ziemi i zbudować na nim daczę. Niebawem zaczniemy częściej wypuszczać się na bliższe i dalsze wycieczki, podczas których może nam wpaść w oko jakaś ciekawie położona i atrakcyjna cenowo działka. Warto więc od razu przemyśleć wszelkie za i przeciw, aby w razie dokonania takiego odkrycia wiedzieć, jak dalej pokierować swoim szczęściem.

Zanim kupimy działkę

Wybierzmy się do urzędu gminy, na terenie której zamierzamy nabyć kawałek terenu. Tam, w wydziale architektury, uzyskamy wiele cennych informacji. Dowiemy się, czy gmina ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i czy w ogóle dopuszcza budowę domów mieszkalnych letniskowych lub całorocznych w danym miejscu. Zostaną nam też ujawnione plany, jakie gmina ma wobec terenu, na którym jest zlokalizowana interesująca nas działka. W wydziale geodezji zweryfikujemy natomiast powierzchnię upatrzonego placu i przebieg jego granic; poznamy też klasę gruntów.

Najlepiej jest, gdy wybrana przez nas działka...

Dom letniskowy

Dom zbudowany indywidualnie może mieć niepowtarzalny charakter, ale jego wznoszenie potrwa z pewnością dłużej niż stawianie budynku prefabrykowanego

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, czym różni się dom letniskowy od całorocznego
  • wskazówki dotyczące formalności związanych z budową takiego domu
  • rady, na co zwracać uwagę, kupując działkę na dom letniskowy
  • analizę plusów i minusów budowy lub zakupu takiego domu
  • ceny domów letniskowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Radosław Murat