Dom cały poskręcany

Tajniki szkieletu stalowego

Radosław Murat
Radosław Murat

Ze sterty stalowych profili w ciągu trzech miesięcy powstaje dom o parametrach porównywalnych do tych, które mają domy murowane. Czy warto tak budować? Na co zwracać uwagę, montując stalową konstrukcję, ocieplając ją i wykańczając?

Domy szkieletowe są cenione w Japonii i USA. Popularność zawdzięczają nie tylko łatwości i szybkości budowy, ale przede wszystkim odporności na częste w tamtych rejonach trzęsienia ziemi. W Polsce kataklizmy takie póki co nie występują, jednak i tak szkielet stalowy zaczyna powoli zmniejszać dystans dzielący go od szkieletu drewnianego. Gdy ceny drewna są niepewne i mogą zacząć jeszcze bardziej szybować w górę, domy o konstrukcji stalowej mogą stać się opłacalną alternatywą dla „kanadyjczyków”.

U nas domy w szkielecie stalowym buduje coraz więcej firm, wykorzystując do tego profile kilku czołowych producentów. Większość to budynki prefabrykowane.

Dom cały poskręcany

Elementy ścian powstają w fabryce lub są montowane na budowie – z pojedynczych profili stalowych

fot. Hydor

W artykule znajdziesz:

  • opis technologii szkieletowej z wykorzystaniem profili stalowych
  • porównanie zalet i wad tej technologii
  • rysunki pokazujące szczegóły budowy szkieletowych domów ze stali
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2017 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA