Deskowanie budowlane
Każda monolityczna konstrukcja betonowana na placu budowy wymaga zrobienia formy, która nada jej kształt. Do jej przygotowania można wykorzystać różne materiały i zrobić to na kilka sposobów. Aby wybór był trafny, warto poznać te rozwiązania.
Coraz częściej deskowanie nazywa się szalunkiem, zwłaszcza wtedy, gdy forma powstaje z innego materiału niż deski czy płyty drewnopochodne. Na budowie betonuje się zwykle fundamenty, stropy monolityczne, schody, nadproża, czasem też ściany. Z żelbetu robi się również słupy, które wzmacniają mury albo są konstrukcjami wolno stojącymi, pełniącymi funkcję podpór. Aby móc wykonać te elementy budowli, potrzebna jest forma, w której zastygnie mieszanka betonowa. Można ją zrobić tradycyjnie, montując z materiałów docinanych na wymiar, które demontuje się po związaniu betonu, albo z wykorzystaniem jednorazowych form, których nie da się już użyć ponownie, albo też z wykorzystaniem elementów systemowych wielokrotnego użytku.
Zanim zapadnie decyzja o wyborze rozwiązania, upewnijmy się, kto ma ją podjąć – inwestor czy ekipa wykonawcza. Koszty związane z zakupem materiałów potrzebnych do przygotowania deskowania lub wypożyczenia szalunków przestawnych (systemowych) i tak ponosi inwestor. Przyglądając się ...
W artykule znajdziesz:
- materiały stosowane do wykonania szalunków
- porady, kiedy stosować szalunki systemowe, co wchodzi w skład systemu
- informacje o jednorazowych formach szalunkowych
- porady, jak zrobić deskowanie z desek
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych