Dachówki betonowe
Są tańsze od ceramicznych, a równie ładne i trwałe. Na pierwszy rzut oka nie sposób ich odróżnić od siebie. Przyjrzyjmy się im uważnie.
Pokrycie z dachówek betonowych wygląda bardzo solidnie i szlachetnie. Elementy są barwne, gładkie, nawet błyszczące. Wybór wzorów i kolorów jest jednak mniejszy niż w przypadku ceramicznych. Kolekcje obejmują nie tylko dachówki podstawowe, ale także kształtowe i funkcyjne oraz akcesoria potrzebne do wykończenia pokrycia. Dach z betonu jest lżejszy od ceramicznego.
Zaletą tych dachówek jest ich dokładność wymiarowa. Są suszone w formach w temperaturze 60oC, a nie wypalane jak ceramiczne. To proces znacznie stabilniejszy, nie dochodzi przy tym do deformacji elementów.
O jakości i trwałości dachówek decyduje odpowiedni dobór składników: cementu, piasku kwarcowego, pigmentów i wody. Producenci udzielają na nie długiej gwarancji, zwykle 30-40 lat. Ich trwałość określa się na co najmniej 60-80 lat.
Wykończenie
Kiedyś dachówki betonowe miały naturalny kolor betonu i szorstką powierzchnię. Obecnie są barwione w masie i pokrywane powłokami ochronno-dekoracyjnymi w różnych kolorach.
W artykule znajdziesz:
- analizę parametrów dachówek betonowych: ciężar, nasiąkliwość, mrozoodporność, wytrzymałość mechaniczna
- informacje o dostępnych wzorach i kolorach, wykończeniu powłoki, rozmiarach, a także ich żużyciu na m2
- wyjaśnienie, na jakich dachach sprawdzą się najlepiej
- podpowiedzi, jakie niezbędne elementy znajdziemy oprócz dachówek podstawowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych