Cokół we wnętrzu
Styk posadzki i ściany wykańcza się zazwyczaj cokołem lub listwą przypodłogową. Podpowiemy, na które miejsca należy zwrócić szczególną uwagę, aby całość wypadła elegancko.
Listwy przypodłogowe (cokoły wewnętrzne) są dopełnieniem prawie każdej podłogi. Są z reguły niezbędne przy posadzce drewnianej, ponieważ między drewnem a ścianą trzeba pozostawić kilkunastomilimetrową szczelinę pozwalającą na odkształcanie się materiału. Te miejsca zakrywa się listwami. Dodatkowo chronią one dół ściany przed zabrudzeniem i obiciem podczas sprzątania. Maskują też drobne nierówności tynku na styku z podłogą. Listew przypodłogowych używa się również do zasłonięcia kabli elektrycznych i przewodów teletechnicznych, których coraz więcej pojawia się we współczesnych domach. Ich mocowanie to końcowy etap wykańczania wnętrza. Zazwyczaj przytwierdza się je po pomalowaniu ścian. Chyba że decydujemy się na listwy zlicowane z tynkami. Wówczas mocuje się je na wcześniejszym etapie.
W artykule znajdziesz:
- praktyczne porady pomocne przy wyborze oraz montażu listew przypodłogowych
- opisy, w jaki sposób wykonać modny minimalistyczny cokół, używając tradycyjnych materiałów oraz jak go zrobić, korzystając z nowoczesnych elementów gotowych
- inspirujące zdjęcia wnętrz z ciekawie zaprojektowanymi cokołami
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych