Ciepły montaż okien
Wybór rozwiązania i prowadzenie prac
Nawet najlepsze okna nie zapewnią odpowiedniego komfortu termicznego, jeżeli nie zostaną wbudowane zgodnie z zasadami montażu energooszczędnego. Dlatego, żeby pieniądze wydane na stolarkę i jej montaż nie poszły na marne, warto się dowiedzieć, co zdecyduje o efektywności.
Dawniej, gdy okna nie miały tak dobrych parametrów jak współczesna stolarka, pełniły w domach jedynie funkcję praktyczną – zapewniały dostęp naturalnego światła do wnętrz. Były jednak miejscami, przez które zimno przedostawało się do pomieszczeń. Dlatego rozpoczęto montowanie wszelkiego typu izolacji, ogat i uszczelnień. Na początku wykonywano je z mchu, konopi, pakuł lnianych i dostępnych w okolicy rodzajów traw.
Z biegiem lat stolarka ewoluowała – konstrukcje współczesnych okien są ciepłe i wytrzymałe, dzięki czemu przeszklenia są coraz większe. Poza podstawową funkcją doświetlania wnętrza budynków stały się też ich ozdobą. Jednak, by w pełni korzystać z parametrów stolarki, konieczny jest jej odpowiedni montaż, z wykorzystaniem materiałów zapewniających zarówno izolacyjność cieplną, jak i szczelność na przenikanie wody, powietrza i hałasu.
W artykule znajdziesz:
- informacje o zadaniach, jakie musi spełnić fuga utworzona między ramą okna a murem
- omówienie różnych materiałów do montażu okien w warstwie muru - pian, taśm i folii uszczelniających
- przedstawienie taśm uszczelniających, czyli produktów, które zastępują piany
- jak przygotować otwór, w zależności od wybranego rozwiązania
- sposoby montażu stolarki w warstwie izolacji termicznej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych