Ciepło pod niewielkim skosem
Termoizolacja stropodachów wentylowanych
Stropodach wentylowany to konstrukcja pośrednia między dachem płaskim a skośnym. Można go zaizolować termicznie na etapie budowy – metodami tradycyjnymi lub już po zbudowaniu – korzystając z techniki nadmuchu.
Stropodachy wentylowane, zwane również dwudzielnymi, nie są dziś aż tak popularne jak dawniej. Znacznie częściej budujemy domy o dachach skośnych, z poddaszami użytkowymi lub nieużytkowymi strychami, albo dachy całkiem płaskie, czyli stropodachy niewentylowane.
Stropodach wentylowany to właściwie połączenie stropu nad ostatnią kondygnacją z dodatkowym zadaszeniem wspartym na odrębnej konstrukcji. Przestrzeń między tymi przegrodami jest za mała, żeby dało się ją w jakikolwiek sposób wykorzystywać, ale w sam raz, aby wypełnić ją izolacją termiczną.
Stropodachy – jak i inne dachy nad pomieszczeniami ogrzewanymi – muszą wykazywać wartość współczynnika U nie wyższą niż 0,15 W/(m2·K). Średnia grubość izolacji powinna więc wynieść między 20 a 30 cm, przy założeniu, że materiał będzie miał wartość współczynnika przewodzenia ciepła ʎ mniej więcej 0,04 W/(m·K). Sprawdźmy, które materiały są przeznaczone do ocieplania stropodachów tego rodzaju i ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych