15 pytań o dach skośny

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz
Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz
Paweł Detko
Paweł Detko

Gdy mury i stropy są już gotowe, na budowie czas na cieśli i dekarzy, którzy przykryją dom dachem. W polski krajobraz wrosły dachy skośne. Jak się je buduje?

1. Jakie drewno kupić na więźbę dachu?

Powszechnie używanym materiałem na więźbę jest tarcica iglasta: sosnowa lub świerkowa. Drewno na więźbę powinno być klasy KIII lub KIV o wytrzymałości na zginanie (przy wilgotności 12%) od C27 do C35, w niektórych przypadkach najwyższej – C40. Drewno musi być dobrze przesuszone, wysezonowane w przewiewnym miejscu pod zadaszeniem, bo mokre będzie się wichrować na dachu. W składzie można zamówić elementy zabezpieczone przeciwpożarowo i przeciwgrzybiczo. Można je też zaimpregnować na budowie, kąpiąc w zbitym z desek korycie wyłożonym folią. Efekt łatwo ocenić, bo solny preparat ma zazwyczaj barwę zieloną.

Droższym materiałem jest kantówka czterostronnie strugana i suszona komorowo, co równomiernie obniża wilgotność w całym przekroju drewna. Obróbka w wysokiej temperaturze wyjaławia drewno i chroni je przed szkodnikami, bo larwy zostają zabite. Profile czterostronnie strugane, zwłaszcza po sfazowaniu krawędzi, są trudniej zapalne, a po zabezpieczeniu bezbarwnym preparatem przeciwogniowym można elementy zbudowanej z nich więźby pozostawić odsłonięte na użytkowym poddaszu. Najlepsze drewno – modrzewiowe lub dębowe – stosuje się na nośne słupy i belki, które zostaną odsłonięte w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Z dębu robi się też klocki i kliny na styku drewna z murem, w miejscach oparcia belek w ścianach, bo jest najtwardszy i najodporniejszy.

Wybierając rodzaj drewna na więźbę, dobierajmy jego jakość do konkretnych zastosowań. Zawsze opłaca się kupić najlepsze strugane i sfazowane drewno na to, co będzie widoczne we wnętrzu. Niekoniecznie trzeba budować z niego całą więźbę. Elementy ukryte pod zabudową dodatkowo będą osłonięte wełną mineralną i dzięki temu oddzielone od potencjalnych bezpośrednich źródeł pożaru. Obecnie dachy ociepla się grubą (ponad 20 cm) warstwą materiału termoizolacyjnego. Tradycyjna wysokość krokwi (6 x 18 czy 6 x 20 cm) jest mniejsza niż grubość warstw dachu. Niektórzy wykonawcy proponują stosowanie na krokwie profili wyższych, za to cieńszych, których wysokość odpowiada grubszej izolacji. 

 

...dach skośny

fot. Andrzej Szandomirski
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2017 Tekst architekt Paweł Detko, Anna Kazimierowicz, Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU