15 pytań o dach skośny
Gdy mury i stropy są już gotowe, na budowie czas na cieśli i dekarzy, którzy przykryją dom dachem. W polski krajobraz wrosły dachy skośne. Jak się je buduje?
1. Jakie drewno kupić na więźbę dachu?
Powszechnie używanym materiałem na więźbę jest tarcica iglasta: sosnowa lub świerkowa. Drewno na więźbę powinno być klasy KIII lub KIV o wytrzymałości na zginanie (przy wilgotności 12%) od C27 do C35, w niektórych przypadkach najwyższej – C40. Drewno musi być dobrze przesuszone, wysezonowane w przewiewnym miejscu pod zadaszeniem, bo mokre będzie się wichrować na dachu. W składzie można zamówić elementy zabezpieczone przeciwpożarowo i przeciwgrzybiczo. Można je też zaimpregnować na budowie, kąpiąc w zbitym z desek korycie wyłożonym folią. Efekt łatwo ocenić, bo solny preparat ma zazwyczaj barwę zieloną.
Droższym materiałem jest kantówka czterostronnie strugana i suszona komorowo, co równomiernie obniża wilgotność w całym przekroju drewna. Obróbka w wysokiej temperaturze wyjaławia drewno i chroni je przed szkodnikami, bo larwy zostają zabite. Profile czterostronnie strugane, zwłaszcza po sfazowaniu krawędzi, są trudniej zapalne, a po zabezpieczeniu bezbarwnym preparatem przeciwogniowym można elementy zbudowanej z nich więźby pozostawić odsłonięte na użytkowym poddaszu. Najlepsze drewno – modrzewiowe lub dębowe – stosuje się na nośne słupy i belki, które zostaną odsłonięte w reprezentacyjnych pomieszczeniach. Z dębu robi się też klocki i kliny na styku drewna z murem, w miejscach oparcia belek w ścianach, bo jest najtwardszy i najodporniejszy.
Wybierając rodzaj drewna na więźbę, dobierajmy jego jakość do konkretnych zastosowań. Zawsze opłaca się kupić najlepsze strugane i sfazowane drewno na to, co będzie widoczne we wnętrzu. Niekoniecznie trzeba budować z niego całą więźbę. Elementy ukryte pod zabudową dodatkowo będą osłonięte wełną mineralną i dzięki temu oddzielone od potencjalnych bezpośrednich źródeł pożaru. Obecnie dachy ociepla się grubą (ponad 20 cm) warstwą materiału termoizolacyjnego. Tradycyjna wysokość krokwi (6 x 18 czy 6 x 20 cm) jest mniejsza niż grubość warstw dachu. Niektórzy wykonawcy proponują stosowanie na krokwie profili wyższych, za to cieńszych, których wysokość odpowiada grubszej izolacji.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych