Ważny na dachu

O kominie w domu jednorodzinnym

Paweł Detko
Paweł Detko

O jego znaczeniu wiele mówi to, że rysując dom, dzieci prawie nigdy nie pomijają okien, drzwi i właśnie komina z dymkiem. Jako istotny element budynku powinien pasować do rodzaju dachu oraz architektury domu.

Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż dziecięce ilustracje: kominy kryją przewody wywiewne wentylacji, spalinowe z kotłowni lub dymowe z palenisk, a także wywiewki pionów kanalizacyjnych. Dzisiaj nawet niewielki dom (jeśli oczywiście nie jest budynkiem pasywnym albo wentylowanym mechanicznie przez rekuperator i centralę wentylacji mechanicznej) ma wiele przewodów, które trzeba wyprowadzić nad dach i zapewnić im niezawodne działanie, niezależne od kierunku wiatru i temperatury otoczenia – a jest to zadanie niełatwe.

Ważny na dachu

Proste bloki kominowe umieszczone w rzędzie wprowadzają porządek. Ustawienie dłuższym bokiem równolegle do spadku ułatwia zsuwanie się śniegu. Projekt: architekt Marcin Klukowski

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • ile powinno być w domu przewodów kominowych;
  • co jest ważne, by wentylacja działała skutecznie;
  • jaka może być estetyczna rola komina na małym i dużym dachu;
  • w jaki sposób może być wykończony trzon komina.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst architekt Paweł Detko
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU